Są to inwestycje, które generują znacznie więcej mocy niż mikroinstalacja fotowoltaiczne. Różnią się jednak nie tylko tym. Zwykle zajmują zasadniczą powierzchnię (przynajmniej 2 hektary) i budowane są przy ziemi. Energia wyprodukowana w takich farmach przeznaczona jest wyłącznie do przekazania jej do sieci energetycznej i kierowania jej w dalszych etapach właśnie przez tę sieć do odbiorców. Zwykle o założeniu własnej farmy fotowoltaicznej myślą przedsiębiorcy, rolnicy czy właściciele większych nieruchomości lub niezagospodarowanych terenów.
Power Purchase Agreement (PPA) jest umową sprzedaży regulowaną zasadami prawa cywilnego, polegającą na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii z instalacji OZE, przez odbiorcę końcowego (tzw. corporate PPA) lub przez podmioty handlujące energią.
Rynek zdominowany jest przez trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.Ogniwa monokrystaliczne to obecnie najbardziej rozpowszechniony typ modułów.wykazują się dużą wydajnością w produkcji energii – przeciętnie jest to ok. 17-20%, Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne można łatwo rozpoznać – ich powierzchnia jest ciemna (czarna lub ciemnogranatowa) i jednolita. Panele polikrystaliczne produkowane są ze stopionych kryształów krzemu, przez co moduły przyjmują niebieskawy kolor, a na ich powierzchni pojawia się wzór przypominający szron. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, ze względu na nieco gorszą sprawność ogniw (wynoszącą ok. 14-16%) i prostszy proces produkcyjny są tańsze od wersji monokrystalicznych, nawet o ok. 15%. Z tej przyczyny często trafiają na farmy fotowoltaiczne. Ostatnim typem paneli szerzej stosowanych na rynku są panele cienkowarstwowe, oparte o ogniwa II generacji. Warstwa półprzewodnika jest w nich wyjątkowo cienka, a proces jej nakładania można łatwo zautomatyzować, dzięki czemu cienkowarstwowe panele są tańsze w produkcji. Ich zaletą jest fakt, że bardzo dobrze radzą sobie przy niewielkiej ilości światła oraz zacienieniu. Mogą być też elastyczne i przyjmować różnorodne kształty. Mają jednak mniejszą wydajność, a ich montaż jest dość skomplikowany. Z krzemu amorficznego powstają najpopularniejsze panele cienkowarstwowe – panele amorficzne.
Moduły fotowoltaiczne są w stanie produkować energię ze słońca dzięki zjawisku fotowoltaicznemu.Cały proces zachodzi za sprawą znajdującego się w ogniwie fotowoltaicznym półprzewodnika, którym obecnie najczęściej jest krzem. Elektrony tego pierwiastka reagują ze strumieniem światła słonecznego (a konkretnie – strumieniem fotonów) i zostają wprawione w ruch. Zaczynają przemieszczać się między elektrodami znajdującymi się w ogniwie, co generuje różnicę potencjałów, czyli napięcie elektryczne.