Fotowoltaika

Farmy fotowoltaiczne

Farma fotowoltaiczna to nic innego, jak wydzielone miejsce pod panele fotowoltaiczne. Zasada działania jest identyczna, jak w przypadku mikroinstalacji fotowoltaicznych. Różnicę stanowi tu skala. Farmy solarne potrafią zaopatrzyć w energię miejskie osiedla lub nawet całe wsie.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Są to inwestycje, które generują znacznie więcej mocy niż mikroinstalacja fotowoltaiczne. Różnią się jednak nie tylko tym. Zwykle zajmują zasadniczą powierzchnię (przynajmniej 2 hektary) i budowane są przy ziemi. Energia wyprodukowana w takich farmach przeznaczona jest wyłącznie do przekazania jej do sieci energetycznej i kierowania jej w dalszych etapach właśnie przez tę sieć do odbiorców. Zwykle o założeniu własnej farmy fotowoltaicznej myślą przedsiębiorcy, rolnicy czy właściciele większych nieruchomości lub niezagospodarowanych terenów.

Dla Firm

W każdej firmie, rachunki za prąd to spory, comiesięczny wydatek. Jednocześnie to właśnie firmy jako pierwsze odczuwają rosnące ceny prądu i problemy z dostępnością energii. Rozwiązaniem, z powodzeniem stosowanym przez największe przedsiębiorstwa w Polsce, jest fotowoltaika dla firm.

Umowy PPA

Power Purchase Agreement (PPA) jest umową sprzedaży regulowaną zasadami prawa cywilnego, polegającą na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców energii z instalacji OZE, przez odbiorcę końcowego (tzw. corporate PPA) lub przez podmioty handlujące energią.

Dla Samorządu

Gminy są największym konsumentem energii elektrycznej w Polsce. Nadal zdecydowana jej większość pochodzi z nieodnawialnych źródeł energii, a konkretnie z jednego – węgla. Jednak z roku na rok, coraz więcej Gmin i organizacji samorządowych chcąc zadbać o środowisko naturalne i zyskać niezależność od podwyżek cen prądu przez co najmniej kilkadziesiąt lat, decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę.

Dla Spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

Zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii, prosumentem, może być spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa. Jednocześnie, w budynkach spółdzielni tkwi ogromny potencjał, jeśli chodzi o produkcję czystej energii ze słońca. W wielu przypadkach są to niezacienione, wysokie bloki, posiadające wolną przestrzeń na dachu, którą z powodzeniem można spożytkować na produkcję prądu z pomocą fotowoltaiki.

Dla Rolnictwa

Energia słoneczna dla rolnictwa i sektora rolniczego staje się obecnie coraz bardziej popularna ze względu na wiele różnorodnych i energochłonnych operacji, które mają obecnie miejsce. Energia słoneczna może zapewnić natychmiastowe oszczędności w rolnictwie.

Dla Domu

Zasil swój dom energią gwarantującą stały niski koszt. Z nami Twój projekt instalacji fotowoltaicznej jest: łatwy, bezpieczny, niezawodny, zrównoważony, wygodny, indywidualny i dostosowany.

Pięć Kroków do pozyskania energii ze słońca

1. Konsultacja

Przyjrzymy się Twoim potrzebom energetycznym i powiemy, ile możesz zaoszczędzić, instalując panele słoneczne. Odpowiemy również na wszelkie pytania dotyczące wykorzystania energii słonecznej. Proste, bezbolesne i bezpłatne.

2. Projekt

Umówimy się na wizytę, aby sprawdzić Twój dach i zebrać informacje dla naszego zespołu projektantów systemów energii słonecznej. Nasz zespół stworzy indywidualny system, zaprojektowany w celu zmniejszenia rachunków za energię elektryczną, dzięki czemu korzystanie z energii słonecznej przekona Cię do naszej instalacji PV

3. Zezwolenia

Nasz zespół obsługi klienta dopilnuje, aby wszystkie pozwolenia miejskie i dokumenty dotyczące zainstalowania instalacji fotowoltaicznej i wpięcia jej do istniejącej sieci energetycznej zostały załatwione. Wszystko, co musisz zrobić, to usiąść, zrelaksować się i czekać na dzień instalacji.

4. Instalacja

W dniu instalacji możesz spodziewać się, że Twoje panele słoneczne będą gotowe w ciągu około 4-8 godzin. Gdy skończymy, pokażemy Ci, jak włączać i wyłączać system energii słonecznej, aby korzystanie z energii słonecznej było jak najłatwiejsze.

5. Uruchomienie

Twoje lokalne przedsiębiorstwo i gmina będą musiały udzielić nam ostatecznego pozwolenia na podłączenie paneli słonecznych do sieci i rozpoczęcie wytwarzania czystej energii słonecznej.

Rodzaje Paneli

Rynek zdominowany jest przez trzy rodzaje paneli fotowoltaicznych: monokrystaliczne, polikrystaliczne i amorficzne.Ogniwa monokrystaliczne to obecnie najbardziej rozpowszechniony typ modułów.wykazują się dużą wydajnością w produkcji energii – przeciętnie jest to ok. 17-20%, Monokrystaliczne panele fotowoltaiczne można łatwo rozpoznać – ich powierzchnia jest ciemna (czarna lub ciemnogranatowa) i jednolita. Panele polikrystaliczne produkowane są ze stopionych kryształów krzemu, przez co moduły przyjmują niebieskawy kolor, a na ich powierzchni pojawia się wzór przypominający szron. Polikrystaliczne panele fotowoltaiczne, ze względu na nieco gorszą sprawność ogniw (wynoszącą ok. 14-16%) i prostszy proces produkcyjny są tańsze od wersji monokrystalicznych, nawet o ok. 15%. Z tej przyczyny często trafiają na farmy fotowoltaiczne. Ostatnim typem paneli szerzej stosowanych na rynku są panele cienkowarstwowe, oparte o ogniwa II generacji. Warstwa półprzewodnika jest w nich wyjątkowo cienka, a proces jej nakładania można łatwo zautomatyzować, dzięki czemu cienkowarstwowe panele są tańsze w produkcji. Ich zaletą jest fakt, że bardzo dobrze radzą sobie przy niewielkiej ilości światła oraz zacienieniu. Mogą być też elastyczne i przyjmować różnorodne kształty. Mają jednak mniejszą wydajność, a ich montaż jest dość skomplikowany. Z krzemu amorficznego powstają najpopularniejsze panele cienkowarstwowe – panele amorficzne.

Jak działa energia słoneczna

Moduły fotowoltaiczne są w stanie produkować energię ze słońca dzięki zjawisku fotowoltaicznemu.Cały proces zachodzi za sprawą znajdującego się w ogniwie fotowoltaicznym półprzewodnika, którym obecnie najczęściej jest krzem. Elektrony tego pierwiastka reagują ze strumieniem światła słonecznego (a konkretnie – strumieniem fotonów) i zostają wprawione w ruch. Zaczynają przemieszczać się między elektrodami znajdującymi się w ogniwie, co generuje różnicę potencjałów, czyli napięcie elektryczne.

Ile kosztuje instalacja z paneli słonecznych

Projektowanie

Wykonujemy pełen zakres obliczeń i analiz przedprojektowych. Przygotowujemy najlepsze rozwiązania techniczne i handlowe do realizacji budowy.

Kalkulator fotowoltaiczny

Użyj naszego kalkulatora aby obliczyć ile paneli słonecznych potrzebujesz i jaki będzie ich koszt. Wystarczy, że podasz roczne zużycie energii w kWh.

Kalkulator